Lozorno je obec vzdialená od Bratislavy 26 km s približne 3000 obyvateľmi, ktorá v roku 2016 občanom umožnila participovať na prerozdelení verejných financií určených na dotácie neziskových organizácií.
Obec Lozorno vyčlenila na dotačnú schému 53 000 EUR, pričom obyvatelia Lozorna vo veku od 18 rokov mohli rozhodovať o necelej polovici z tejto sumy. Hodnota jedného hlasu bola prepočítaná na 12 EUR, každý obyvateľ(-ka) mohol(a) hlasovať len za 1 z 13 subjektov, ktoré predložili svoj projekt s realizáciou na území obce Lozorna. Hlasovanie trvalo mesiac (od 1.3.2016 do 31.3.2016) a prebiehalo elektronicky(na www.lozorno.hlasobcanov.sk) alebo prostredníctvom hlasovacích lístkov. Maximálna výška dotácie na jeden projekt nebola stanovená. Obec si zároveň ponechala právomoc rozhodnúť komu a v akej výške bude dotácia napokon pridelená.
Obecné zastupiteľstvo vyjadrilo dotačnej inovácii podporu, avšak objavil sa aj názor, ktorý sa obával o stabilitu dotácii pre organizácie ako aj nezdravú rivalitu. Proces nového uchádzania sa o obecné zdroje však naopak vyvolal aktivitu na strane neziskových organizácií, ktoré začali prezentovať čo robia a na čo obecné zdroje plánujú vynaložiť. Poslanec, ktorý návrh priniesol bol zároveň zodpovedný za jeho realizáciu
Do hlasovania sa zapojilo až 43% obyvateľov v, čím sa rozhodlo o prerozdelení alikvotnej 43%-ej časti rozpočtu. Mnohí občania boli údajne spokojní s takýmto prerozdelením ale niektoré subjekty, ktoré dostali menej dotácii menej. Napríklad miestny futbalový klub dostal menej financií, ako bol zvyknutý, keďže neboli podporení najväčším počtom hlasov. Keďže veľkú časť hráčov netvoria Lozorňania, ale Bratislavčania, čo sa ukázalo na hlasovaní. Naopak, miestne mažoretky získali najvyšší obnos preto, lebo je tam veľa miestnych detí. Doteraz boli považované za okrajovú záležitosť, ale takto budú môcť vycestovať aj na medzinárodné súťaže.
Tretí najúspešnejší projekt boli „dôchodcovia“, ktorí prejavili veľkú iniciatívu a zorganizovali stretnutie Jednoty dôchodcov, rozdali hlasovacie lístky, alebo s nimi aktívne obiehali dôchodcov.
Zvyšných 57% rozpočtu sa ujalo Obecné zastupiteľstvo, ktoré ich neprerozdelilo medzi organizácie v pomere aký vyplynul z výsledku hlasovania ľudí, ale použilo ich /parafr./ na dorovnanie strát, ktoré nové prerozdelenie spôsobilo (organizáciám, ktoré získali málo hlasov). Na jednej strane, hlasovanie občanov spôsobil „prevrat“ v prerozdeľovaní dotácií miestnym neziskovým organizáciám vykonávajúcich verejnoprospešnú činnosť, na druhej strane, ďalší rok obec už svojim obyvateľom neumožnila rovnakým spôsobom na rozhodovaní participovať. Zvíťazili vplyvné hlasy, ktorým takýto model prerozdeľovania financií nevyhovoval.
V obci sa začalo ale inak nazerať na miestne organizácie, za ktorými stáli konkrétni ľudia, a ich financovanie. Narušila sa aj všeobecne prijímaná predstava, že miestne organizácie majú byť financované výlučne z obecných zdrojov.
Hlasovalo sa aj elektronicky, čo využilo 37% obyvateľov, ktorí sa zúčastnili hlasovania. Ale správnou voľbou boli aj hlasovacie lístky, napr. u starších ľudí, ktorí bežne nevyužívajú internet.
Prečítajte si celú prípadovú štúdiu:
https://www.dvepercenta.sk/mala-asignacia/2019/03/18/lozorno/